x

20-03-2017 10:48:40 Küresel büyümeye inanılırken , G20’de korumacılıktan bahsedilmiyor.

ABD'de son 11 yıldaki 3. faiz artırımına karar veren Fed Başkanı Janet Yellen'ın "Küresel büyüme biraz daha güçlendi, riskler daha dengeli ancak ciddi riskler sürüyor" söylemini IMF Başkanı Christine Lagarde da izledi. Lagarde, G20'deki konuşmasında, "Küresel büyüme güçlendi ancak büyüme yolunda yanlış politikalar yeni momentumu durdurabilir" dedi.Lagarde, G20'ye hitaben, "Dünya genelinde büyümenin momentum kazandığı bir zamanda bir araya geldik. Global ekonomi belirsizlikler varlığını sürdürmesine rağmen bir dönüm noktasına geldi." dedi.Bu görüşün destekcileri yalnızca Yellen ve Lagarde ile de sınırlı değil. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi de "Euro Bölgesi'ne büyüme geri döndü ancak para basmayı durdurmaya çok yakın olmaktan uzak" demişti. Avustralya Merkez Bankası (RBA) Başkanı Phillip Lowe da son iki toplantıda Çin başta olmak üzere global ekonominin talep tarafından Avsutralya ekonomisini büyüme yönünde destekleyeceği belirtmişti. Avustralya Merkez Bankası (RBA) Başkanı Phillip Lowe da son iki toplantıda Çin başta olmak üzere global ekonominin talep tarafından Avsutralya ekonomisini büyüme yönünde destekleyeceği belirtmişti. Şahinleşen bu merkez bankası yetkililerinin yanı sıra kürede en genişlemeci para politikasını uygulayan Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Kuroda da dış talebe vurgu yaparak Japon ekonomisinin kademeli olarak toparlanmakta olduğunu belirtiyor.

G-20 toplantısında ise Ticaret açısından koruyucu politikaların reddedilmesinden bahsedilmeyen bildirgede, G20 ülkeleriyle ticaretin katkısını güçlendirmek ve rekabetçi devalüasyona karşı kararlılık benzeri konular yer alırken, para politikasının tek başına dengeli bir büyümeyi sağlayamadığı, küresel ekonomik iyileşmenin devam ettiği ancak toparlanma için aşağı yönlü risklerin sürdüğü aktarıldı. Bildirgede ayrıca, serbest ticaretin geleceğine yönelik de atıfta bulunulmazken, "Ticaretin ekonomilerimize yaptığı katkıyı güçlendirmek için çalışıyoruz." ifadesine yer verildi.G20 sonuç bildirisinde koruyucu politikalardan kaçınılacağına dair ifadeler yer alması bekleniyordu. Ancak kaynaklar ABD'nin bu yöndeki bir maddeyi engellediğin i belirtti.

Geçen hafta 101,79'a kadar yükseldikten sonra Fed faiz artırımını takip eden "gerçekleşmeyi sat" işlemleriyle 100,14'e kadar gerileyen Dolar Endeksi haftayı 100,30'dan tamamlamıştı. Endeks şu sırada yüzde 0,15 daha düşüşle 100,15'te.
Asya borsalarındaki kayıplarda G20 toplantısının ardından yapılan açıklamada ticaret korumacılığını engelleme taahhüdünün kaldırılmasının getirdiği risk algısının etkili olduğu belirtiliyor. Buna karşın MSCI Gelişen Piyasalar ise yüzde 0,3 yükselişle iki yılın zirvelerinde. Ancak fon girişlerinin yavaşladığı görülüyor. Thomson Reuters verilerine göre bir önceki hafta yaklaşık 1 milyar dolarlık giriş yaşayan gelişen ülke fonları geçtiğimiz hafta yaklaşık 215 milyon dolarlık bir giriş gördü.