x

17-04-2017 09:52:47 YAPISAL REFORMLARA ODAKLANMA ZAMANI

Dün gerçekleştirilen ve Temel olarak “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi”ni öngören 18 maddelik anayasa değişikliği için 55 milyon seçmenin sandık başına gittiği referandumun sonucunda Evet %51,4’lük oy alınca Anayasa değişikliği de halkımız tarafından onaylanmış oldu.

Türkiye'de referandumdan 'evet' oyunun çıkması, siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasına neden olduğundan , yatırımcı güveni ve ekonomi üzerinde pozitif etkisi olacaktır.

TL varlıklar açısından kısa vade de olumlu olan bu gelişmenin yarattığı beklentilere bakalım.

Farkın az olması “ erken seçim “ beklentisinin kısmen oluşmasına neden olsa da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2019’daki seçime kadar kat edeceğimiz çok yol demesi kısmen bu beklentinin ötelenmesine neden oldu. Piyasa açısından merak edilen ikinci konu ise Son dönemde oldukça gerilen AB ile ilişkiler.

Para piyasaları açısında ise TCMB, TL’deki rahatlama ve dolar endeksinin desteği ile parasal gevşeme yapar mı sorusunun cevabını olacak. Büyümeyi desteklemek için biraz gevşeme tölere edilebilir görünmekte. Burada kademeli olarak, kredi verilmesinin rahatlaması için sıkı likidite politikasının yavaşlatıldığını görebiliriz. Zaten dengelenmiş bir TL, hem şirketler hem de tüketici açısından rahatlama sağlayacağından iç talebin canlanmasına da yardımcı olacaktır.

Artık kaybedecek zamanımız olmadığından bir an önce Yapısal reform ihtiyaçlarımız gidermek ve buradan hikaye yaratmamız gerekmektedir. 'bilim-teknoloji' stratejisi, 'enerji' stratejisi, 'savunma' stratejisi, 'büyüme ve kalkınma' stratejisi ile eğitim ile yargıda geniş çaplı reformların yapılmasını tüm piyasalar bekliyor. Erken seçimin gündemden kalkması halinde de AKP vergi, hukuk, gayrimenkul, istihdam öncelikli olarak bekleyen reformlar konusunda harekete geçtiğini görmek isteyecektir piyasalar. OHAL konusunda ise devam etme potansiyelini %51 olarak görmekle beraber bunun ek risk risk yaratacağını düşünmemekteyiz.

Global piyasalara bakarsak ise ; Çin’de birinci çeyrek büyüme verisi %6,8 beklenirken %6,9 seviyesinde gerçekleşti. Resmi hedefin %6,5 olduğuna dikkat çekiyoruz. Asya piyasaları hafif satıcılı K.Koreye ilişkin belirsizlik bundaki ana etken.

Bugün gündem sakin. İçerde bütçe dengesi ve işsizlik oranı verileri beklenirken, Yurtdışında Avrupa ve İngiltere piyasaları kapalı , ABD açık ama orada da gündem çok zayıf .

Haftaya baktığımızda da Fransa Başkanlık seçimleri ilk gündem maddesi ardından IMF-Dünya bankası toplantıları var. Dolayısıyla kısmen rahat bir hafta bizi bekliyor.